facebook
A+ A-
Agia Medica 785188300
Skontaktuj sie z nami
By Joanna Borowiecka 24.03.2018 13:10 Komentarze

Zimnolecznictwo

Niskie temperatury są wykorzystywane na różne sposoby. Zimno może mieć efekt niszczący i można je wykorzystać do wycinania zmian nowotworowych, jak to się robi w kriochirurgii, albo przy wymrażaniu kurzaje, ale może mieć też charakter stymulujący, przeciwbólowy i przeciwzapalny. 

Krioterapia jest częścią działu fizykoterapii, który wykorzystuje efekt fizjologiczny niskich temperatur w celach leczniczych. Może być wykorzystywana zarówno do zmniejszenia obrzęku i złagodzenia stanu zapalnego przy ostrych urazach ortopedycznych, przy łagodzeniu schorzeń reumatoidalnych oraz pobudzaniu ukrwienia przy zmianach zwyrodnieniowych. 

Termoregulacja 

Organizm ludzki jest stałocieplny, co nie oznacza, że w każdym miejscu ciała temperatura człowieka jest taka sama. Głównym celem stałocieplności jest utrzymaniu stałej temperatury w warstwach wewnętrznych ciała (w rdzeniu), aby ważne organy wewnętrzne miały odpowiednie warunki do pracy. W stanie spoczynku głównym źródłem ciepła (70%) są przemiany metaboliczne zachodzące w   sercu, wątrobie i nerkach oraz w mózgu. Stąd w spoczynku tułów ma wyższą temperaturę od kończyn, gdyż krew wędrująca z centrum ciała na obwód, ulega ochłodzeniu.

Podczas aktywności fizycznej głównym źródłem energii cieplnej są mięśnie, gdzie wytwarzane jest 90% ciepła. 

W celu utrzymania stałej temperatury nasz organizm ma wbudowane specjalne mechanizmy. Gdy temperatura otoczenia rośnie, zaczynami się pocić. Gdy temperatura otoczenia spada, mięśnie zaczynają drżeć wytwarzając ciepło

              

W przypadku zabezpieczenia przed utratą ciepła przez organizm jest jeszcze jeden ważny mechanizm – przenoszenie ciepła poprzez naczynia krwionośne. Naczynia krwionośne mają dwa obiegi – płytki i głęboki.

  

Gdy temperatura na zewnątrz spada kurczą się naczynia powierzchniowe skóry. Ponieważ układ krwionośny jest układem zamkniętym, coś musi się podziać z krwią płynącą do tej pory w naczyniach powierzchniowych. A mianowicie przenosi się ona do głębszych warstw ciała, gdzie może oddać swoje ciepło w celu podtrzymania odpowiedniej temperatury wnętrza ciała. Dzięki temu warstwy położone głębiej mogą być lepiej ukrwione, a co za tym idzie lepiej odżywione i szybciej usuwane są z danego obszaru szkodliwe produkty przemiany materii. 

Krioterapia ciekłym azotem i dwutlenkiem węgla

W fizjoterapii wykorzystuje się ciekły azot oraz tlenek węgla do schładzania tkanek ciała. Z racji niższej temperatury ciekłego azotu (-180 stopni C), w porównaniu do skroplonego dwutlenku węgla (-80 stopni C), ciekły azot jest bardziej efektywny, dzięki temu, że między nim a tkankami ciała występuje większa różnica,  temperatur. Większa różnica temperatur, zapewnia większą odpowiedź organizmu, czyli większe przekrwienie tkanek i lepszy efekt przeciwbólowy. 

  • W fizjoterapii do krioterapii miejscowej wykorzystywane są specjalne urządzenia, dzięki którym z ciekłego azotu uzyskuje się pary azotu, którymi można w sposób bezpieczny oddziaływać na ciało. 
  • Firma AgiaM Group, posiada urządzenie wiodącego producenta takich urządzeń z firmy kriomedpol, który istnieje na rynku polskim od wielu lat i korzysta wyłącznie z ciekłeg azotu. 

 

Działanie przeciwbólowe 

Po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach od zabiegu mięśnie szkieletowe stają się silnie przekrwione i rozluźniają się.Dlatego istotne jest, żeby po zabiegu wykorzystać przeciwbólowe działanie krioterapii i wykonywać ćwiczenia ruchowe, które pozwolą zwiększyć zakres ruchomości przy rozmaitych schorzeniach układu ruchu, a także budować siłę mięśniową, która pomaga zabezpieczać przed uszkodzeniami lub dalszą degeneracją. Zimno, pobudzając receptory zimna w skórze, sprawia, że obniża się przewodzenie do mózgu informacji bólowej. Niskie temperatury również powodują wydzielanie się endorfiny, która również ma działanie przeciwbólowe.  Przy jednorazowym schłodzeniu - efekt przeciwbólowy jest krótkotrwały, jednak jeśli schłodzenie jest powtarzane przez kilka dni z rzędu, efekt przeciwbólowy staje się trwalszy. 

Post Comments

* wymagane pola