facebook
A+ A-
Agia Medica 785188300
Skontaktuj sie z nami
By Joanna Borowiecka 10.06.2017 13:27 Komentarze

Chcemy dziecku dać to co najlepsze, dlatego starannie przygotowujemy posiłki bogate w niezbędne witaminy, używamy kosmetyków łagodnych i nie wywołujących podrażnień. Wydaje nam się, że bawełniane ubranka są najlepszym wyborem- w końcu bawełna to materiał naturalny i pozwalający skórze oddychać. Czy jednak na pewno konwencjonalna bawełna jest całkowicie bezpieczna dla niemowlaka?  

Bawełna należy do najczęściej uprawianych roślin na świecie.  Jej plantacje zajmują powierzchnię blisko 35 mln hektarów, a około 80 krajów produkuje ją na skalę komercyjną, znacznie wspierając swój budżet. W przypadku nieurodzaju straty liczy się w milionach , z tego powodu bawełna jest dokładnie zabezpieczana przed szkodnikami, a jej rozwój przyspiesza się poprzez aplikację specjalnych środków chemicznych. Konwencjonalna uprawa bawełny znajduje się na niechlubnym pierwszym miejscu w rankingu najbardziej toksycznych. Na samą produkcje bawełny przypada aż 25% środków owadobójczych i 10% wszystkich stosowanych pestycydów! Wiele z nich zostało sklasyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie dla układu nerwowego niemowląt i dzieci. Część środków chemicznych może pozostawać we włóknach bawełny, mając później styczność ze skórą. Uznaje się, że jest to jedna z przyczyn coraz częściej diagnozowanych alergii i powikłań skórnych u dzieci, jak również astmy.

Część środków chemicznych może pozostawać we włóknach bawełny, mając później styczność ze skórą. Uznaje się, że jest to jedna z przyczyn coraz częściej diagnozowanych alergii i powikłań skórnych u dzieci, jak również astmy. 

Uprawa bawełny konwencjonalnej jest również  nieetyczna. Mimo, że żyjemy w XXI wieku, na plantacjach często wykorzystuje się pracę dzieci, nie szanuje się praw człowieka oraz środowiska naturalnego. 

Czym różni się bawełna organiczna? 

Zanim bawełna dostanie certyfikat GOTS świadczący o organiczności poddawana jest trzyletniej kwarantannie. W tym czasie nie może mieć żadnej styczności z substancjami chemicznymi. Nie używa się środków stymulujących wzrost ani sztucznych nawozów! 

Włókna bawełny organicznej, które nie mają styczności ze środkami chemicznymi, są silniejsze, bardziej sprężyste i odporne na rozciąganie. Mokre stają się o ok. 30% mocniejsze niż suche, zniosą więc liczne prania, nie tracąc swoich właściwości ani kolorów, co ma szczególne znaczenia w przypadku odzieży dziecięcej, przechodzącej prawdziwe testy wytrzymałości. Bawełna organiczna jest również barwiona tylko przy użyciu naturalnych barwników dlatego też ubranka z reguły mają kolor kremowy i ozdabiane są naszywkami w pastelowych kolorach. Bawełna organiczna przez to że nie ma styczności ze środkami chemicznymi, jest szczególnie polecana dla niemowląt- ochrania delikatną skórę niemowlaka, nie pozostawia na niej środków chemicznych, nie powoduje alergii ani uczuleń. Jest najbardziej luksusowym produktem, który możesz dać swojemu dziecku- jakość premium to nie metka projektanta na ubranku wykonanym ze słabej klasy materiału, tylko jej właściwości. Bawełna organiczna jest jedynym materiałem, który jest dobry i polecany przez dermatologów dla skóry niemowlaka. Dodatkowo jest to materiał dużo lepszy jakościowo i wizualnie- już na pierwszy rzut oka możemy dostrzec różnicę w jakości.

Dodatkowo, bawełna organiczna jest przyjazna dla środowiska i produkowana w fabrykach, w których respektowane są prawa człowieka. 

Post Comments

* wymagane pola