facebook
A+ A-
Agia Medica 785188300
Skontaktuj sie z nami
By Joanna Borowiecka 16.05.2017 22:21 Komentarze

Odchudzanie jest ważne

Odchudzanie stało się ostatnio bardzo modne. Wszędzie dookoła mówi się i pisze o odchudzaniu. W kolorowej prasie pokazuje się metamorfozy osób, które schudły. Zasypywani jesteśmy informacjami o różnorodnych dietach i cudownych suplementach, które pozwolą szybko i skutecznie schudnąć.

Z drugiej strony ”poważne gremia” – decydenci, urzędnicy, wielu lekarzy – traktują odchudzanie jako fanaberię oraz triumf kultu ciała i młodości, efekt próżności,działanie niewarte uwagi.

 

A odchudzanie jest ważne!

Już około połowa Polaków ma nadwagę lub cierpi na otyłość. Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie prowadzi zaś do niepełnosprawności. Wie to każdy, kto wyhodował sobie gruby brzuch. Nie może się schylić, zawiązać sobie butów, podbiec, podskoczyć, cierpi na wiele dolegliwości. Nadmiernie obciążony kręgosłup niebezpiecznie się wygina, wzrasta ryzyko wypadnięcia dysku. Stawy biodrowe i kolanowe ulegają przedwczesnemu zużyciu, a stopy zniekształceniu.

Taki człowiek jest obolały, źle się czuje, więc mało się rusza. Osłabieniu ulegają więc mięśnie, co jeszcze pogarsza stan kręgosłupa i stawów. Leczenie jest długotrwałe i kosztowne. A wystarczyłoby wcześniej po prostu się odchudzić i nie doprowadzić do takiego stanu.

Nie tylko układ ruchu pada ofiarą otyłości. Obfitość tłuszczu w jamie brzusznej, uciskając na żołądek, jest główną przyczyną zgagi i  refluksu. Zamiast łykać tabletki redukujące wytwarzanie kwaśnego soku żołądkowego, co burzy prawidłowy przebieg procesów trawiennych i niszczy florę bakteryjną jelit – lepiej się odchudzić! Zgaga sama przejdzie.

Otłuszczona wątroba ledwo zipie. Od jej kondycji zależy zaś harmonijne funkcjonowanie całego organizmu, nie tylko trawienie, ale nawet krzepnięcie krwi,  wytwarzanie hormonów, odporność. Nie wystarczy łykać tabletki „na wątrobę”. Zalanym tłuszczem komórkom wątroby to nie pomoże. Trzeba się odchudzić!

Tkanka tłuszczowa potrafi wytwarzać hormony zaburzające równowagę hormonalną w organizmie i dlatego kobiety otyłe, często nie mogą zajść w ciążę. Jeśli chcą być matkami, powinny się odchudzić!

Otyłość sprzyja rozwojowi chorób tarczycy, prowadząc do jej niedoczynności. Skutkuje to dalszym przyrostem masy ciała, pogarszającym się samopoczuciem, a nawet depresją.

Otyłość jest główną przyczyną rozwoju chorób układu krążenia, głównego zabójcy Polaków. Miażdżyca naczyń krwionośnych prowadzi do nadciśnienia tętniczego i w konsekwencji zawału serca i udaru mózgu. Prawidłowo prowadzone odchudzanie, pomoże oczyścić tętnice i żyły z zatykających je złogów.

Cukrzyca typu 2, okrzyknięta epidemią XXI wieku, zawdzięcza swe liczne występowanie epidemii otyłości. Można cofnąć rozwój tej choroby, a nawet zupełnie ją wyleczyć, stosując właściwą dietę odchudzającą.

Także nowotwory – główna przyczyna przedwczesnej śmierci Polaków poniżej 65 roku życia – w większości są chorobami żywieniowo zależnymi. Nawet 40% zachorowań na nowotwory można by zapobiec, zdrowo się odżywiając. A otyłość szkodzi skuteczności leczenia nowotworów, np. szansę na wyleczenie raka piersi może zmniejszyć aż o 1/3.

 

 

Leczenie chorób wywołanych otyłością, jest nie tylko uciążliwe dla pacjentów, ale też niezwykle kosztowne. Pochłania rocznie dziesiątki miliardów złotych i wiele osób wyłącza z aktywności zawodowej, co generuje kolejne straty.

Według raportu firmy doradczej KPMG, koszty poniesione tylko na leczenie chorób układu krążenia i cukrzycy w Polsce w 2011 roku, wyniosły 46,5 mld złotych. W raporcie oszacowano, że koszty leczenia tych chorób w 2030 roku podwoją się, na co naszego kraju zupełnie nie stać. Powinniśmy więc jako społeczeństwo, inwestować w profilaktykę: propagowanie zdrowego trybu życia, a więc właściwego żywienia i aktywności fizycznej. W przypadku otyłości zaś, umożliwić odchudzanie pod opieką dietetyka, refundowane w ramach NFZ. Taie działanie pozwoli w przyszłości zaoszczędzić ogromne kwoty na kosztowne leczenie zaawansowanych chorób. 

 

Szczupła sylwetka jest więc nie tylko modna i ładna. Jest objawem zdrowia i przejawem obywatelskiej odpowiedzialności.

Jeśli masz nadwagę lub cierpisz na otyłość – odchudź się!

Z korzyścią dla zdrowia, urody i portfela.

 

Lidia Aleksandrowicz – dietetyk, biolog

Post Comments

* wymagane pola