facebook
A+ A-
Agia Medica 785188300
Skontaktuj sie z nami
By Joanna Borowiecka 03.01.2022 13:10 Komentarze

Autor Julia Maria Borowiecka 

Budowa stawu biodrowego

Staw biodrowy jest stawem kulistym, który łączy kończynę dolną z tułówiem i jest zbudowany z głowy kości udowej oraz panewki stawu biodrowego (acetabulum) pogłębionej obrąbkiem panewkowym (labrum acetabulare). Całość otoczona jest torebką stawową, która wzmacniają liczne więzadła. 

Objawy i przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Ze względu na duże obciążenie staw biodrowy narażony jest na szybkie zużycie i co za tym idzie rozwój choroby zwyrodnieniowej. Postać pierwotna choroby występuje znacznie później niż postać wtórna, która jest spowodowana urazem lub chorobą oraz dotyczy najczęściej obu stawów w podobnym stopniu (postać wtórna najczęściej występuje jednostronnie). Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowege (inaczej koksartroza) może zostać podzielona ze względu na budowę panewki na postać dysplastyczną (zbyt płytka panewka), postać protruzyjną (zbyt głęboka panewka) oraz postać z prawidłową panewką. 

Charakterystycznymi objawami są: ból (odczuwany najczęściej w pachwinie, w kolanie, z przodu uda oraz promieniujący do pośladka) oraz ograniczenie ruchu. Często dochodzi do przeciążania zdrowej kończyny, co również prowadzi do niekorzystnnych zmian takich jak zapalenie przyczepów mięśni, zapalenie kaletki krętarzowej (objawem może być ból po stronie bocznej uda zdrowej nogi) oraz względnego skrócenia kończyny.

Leczenie i rokowanie

Stopień zaawansowania choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego (podobnie jak kolanowego - czytaj choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego) ocenia lekarz stosując skalę Kellgrena-Lawrence'a na podstawie obrazu radiologicznego, jednak kluczowy dla rozpoznania jest całokształt obrazu klinicznego.

Niestety zmiany postałe w wyniku choroby nie mogą się cofać, można natomiast spowolnić postęp choroby w celu uniknięcia/odłożenia w czasie operacji. W celu złagodzenia dolegliwość stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jako metody spowalniające postęp choroby wymienia się wiskosuplementacją, osocze bogatopłytkowe (PRP) oraz dostawowe podanie sterydów. Dobre efekty przynoszą także odpowiednio dobrene dla każdego pacjenta zabiegi fizjoterapeutyczne. Gdy powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów konieczna może się okazać wymiana stawu, czyli wszczepienie endoprotezy.

Bibliografia

Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka tom I.

Andrzej Tadeusz Szczeklik: Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, 2021

Adam Krechowiecki, Florian Czerwiński: Zarys anatomii człowieka.

O Autorze:

Julia Maria Borowiecka - Studentka kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodnicząca studenckiego koła naukowego przy Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii WUM

Post Comments

* wymagane pola