PDIS
Jako pierwsi w Polsce zapraszamy na badanie PDIS nowoczesną diagnostykę przerzutów nowotworowych.
Najbliższy termin badania 23 grudnia 2019 roku.
Więcej informacji i rejestracja 570 252 434
Kontakt dla lekarzy 501 312 577
Cena badania 3500 zł
Cena badania wynika z tego, że preparat, który jest podawany jest drogi i sprowadzany z zagranicy. NFZ nie refunduje badania.
Kwalifikacje pacjentów do badania PDIS wykonywane są w naszej poradni onkologicznej w środy od 15.00
Kwalifikacja do badania jest obowiązkowa i w przypadku zakwalifikowania pacjenta do badania, stanowi część zapłaty za badanie PDIS. Cena kwalifikacji do badania PDIS 150 zł, cena badania po kwalifikacji 3350 zł
Oferujemy możliwość zakupu kwalifikacji do badania a następnie badania przez internet
https://www.agiamedica.pl/kwalifikacja-do-badania-pdis.html
https://www.agiamedica.pl/badanie-pdis.html
Z uwagi na wysoką cenę kontrastu podawanego podczas badania i konieczność sprowadzenia go z zagranicy, po kwalifikacji do badania pacjentów zdecydowanych na przeprowadzenie badania, obowiązuje wpłata zaliczki w wysokości 600 zł
Lekarze i pielęgniarki Agia Medica w dniach 19 i 20 grudnia 2019 roku wezmą udział w kolejnym szkoleniu w zakresie wykonywania badań i interpretacji wyników w Centrum Konsultacyjnym Medlouxx w miejscowości Wehrden na terenie Niemiec na zaproszenie prof. Detlefa Schikory, twórcy metody PDIS.
PDIS, skrót od Photodynamic Infrared Spectoscopy czyli Fotodynamiczna Spektrofotometria w Podczerwieni.
Badanie PDIS jest oparte o fotodynamiczną fizykę i wysokiej jakości spektroskopię podczerwieni i pozwala wykryć pojedyńczą komórkę nowotworową oraz skupiska guzów w 6l krwi.
Badanie PDIS jest skalibrowanym badaniem skupionym na nowotworowym typie, jest to minimalnie inwazyjna forma diagnostyki na żywym organizmie , przeprowadzana poprzez analizę krwi pacjenta pod kątem CTC.
Przerzut nowotworu jest główną przyczyną śmierci pacjentów z nowotworem. Większość pacjentów z nowotworem ( Światowa Organizacja Zdrowia 2012) nie umarła z powodu pierwotnego nowotworu (10%) tylko w wyniku przerzutów (90%), które są trudne do zdiagnozowania i wyleczenia. Często, gdy uformowane zostały przerzuty, rak jest nie do wyleczenia.
CTC (z ang. Circulating Tumor Cells czyli obiegające komórki nowotworowe). Badania przeprowadzone nad rakiem piersi pokazały, że więcej niż 97% przerzutów powstało z CTC.
Jeżeli chcemy zredukować śmiertelność wywołaną przez przerzuty nowotworowe musimy skupić się na wykrywanu CTC poprzez prawidłową diagnostykę.
Przedstawiamy PDIS jako nowoczesną na skalę światową metodę do wykrywania CTC in vivo (u żywej osoby).
Załóżmy, że badanie PDIS przeprowadzone zostałoby z sukcesem. Jakie byłyby korzyści?
- Kliniczne rezultaty onkologicznych standardowych procedur takich jak operacja guza, chemioterapia, radioterapia zostałyby zweryfikowane i potwierdzone i mielibyśmy “ wiedź i działaj” zamiast “czekaj i miej nadzieje” jako podążającą strategię kliniczną
- formacja guza w najwcześniejszej fazie ( carcinoma insitu) mogłaby być rozpoznana i leczona z minimalnym wysiłkiem
- System krążenia krwi i limfy mógłby być wolny od skupisk guzów, liczba przerzutów i śmiertelność zostałyby obniżone a liczba pacjentów, którzy przetrwaliby OA wzrosłaby
Tłumaczenie artykułu, który napisał twórca metody prof. Detlef Schikora.
Badanie dedykowane dla pacjentów z rozpoznanym rakiem, którzy przeszli leczenie operacyjne, chemioterapię, radioterapię i chcą sprawdzić, czy leczenie skutecznie wyeliminowało komórki nowotworowe.
Jak przeprowadzane jest badanie?
Przed badaniem pacjent musi zostać zakwalifikowany do badania.
Badanie polega na wstrzyknięciu i rozprowadzeniu specjalnego preparatu, następnie trzeba poczekać ok. 20 min, po czym wprowadza się sondę działającą na zasadzie światła laserowego w paśmie podczerwieni, która analizuje krew pod kątem obecności komórek rakowych, wykrywając pojedyncze komórki jak również ich skupiska.
Korzyści z badania:
- Odpowiedź na pytanie czy w organiźmie krążą komórki rakowe czy nie.
- Jeżeli krążą komórki rakowe to w jakich ilościach.
- Sonda przekazuje informacje dotyczącą wykrycia komórek rakowych do urządzenia, które sporządza zapis graficzny, który jest następnie interpretowany przez lekarza posiadającego uprawnienia do analizy wyniku PDIS nadane przez ośrodek szkoleniowy profesora Schikory.
Badanie jest nowością na skalę światową i pierwszy w Polsce zostało przeprowadzone 15 listopada, w przychodni Agia Medica.
Cena badania wynika z tego, że preparat, który jest podawany jest drogi i sprowadzany z zagranicy. NFZ nie refunduje badania.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat badania https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-nowa-metoda-wykrywania-komorek-nowotworowych-kto-moze-z-tego-badania-skorzystac-zdjecia/ar/c1-14516751
FAQ czyli najczęściej zadawane pytania
Q: Co to jest PDIS?
A: PDIS jest metodą diagnostyczną pozwalającą wykrywać komórki nowotworowe we krwi. PDIS jest obecnie jedyną na świecie metodą diagnostyczną „in vivo” służącą do wykrywania komórek nowotworowych (zarówno pojedynczych jak i „zlepów” komórek nowotworowych czyli tzw. klasterów) krążących we krwi. Pojedyncze komórki nowotworowe wydają się nie stanowić zagrożenia dla pacjenta, jednak obecność klasterów komórek nowotworowych niesie ze sobą bardzo duże ryzyko powstawania przerzutów nowotworowych drogą krwi już we wczesnej fazie choroby nowotworowej mimo nawet małego guza pierwotnego.
Q: Czy PDIS wykrywa zawsze chorobę nowotworową?
A: Niestety nie. Tak jak badanie TK lub PET wykrywa guzy w organizmie ale nie wykrywa krążących komórek raka, tak PDIS wykrywa krążące komórki mogące dać przerzuty, ale nie wykrywa obecnych już przerzutów. To są badania uzupełniające się.
Q: Po co robić badanie PDIS skoro nie wykrywa obecnych przerzutów raka?
A: Badanie PDIS służy do oceny, czy guz pierwotny lub wtórny daje lub może dać przerzuty drogą krwi. Jeśli przed leczeniem chemioterapią wykonamy to badanie i stwierdzimy obecność klasterów we krwi, a po leczeniu tych kasterów nie będzie, to ryzyko rozsiewu jest znacząco mniejsze. To badanie pozwoli nam ocenić, czy ryzyko przerzutów jest duże lub małe.
Q: Czy wykonanie badania PDIS ma sens na początku mojej choroby nowotworowej, po leczeniu czy kiedy?
A: Badanie ma sens w sytuacji, gdy:
• leczymy raka w jego miejscowym zaawansowaniu: przed chemioterapią, aby ocenić, czy są klastery we krwi i możliwe są przerzuty, a leczenie chemioterapią ma umożliwić leczenie chirurgiczne; badanie po chemioterapii a przed leczeniem chirurgicznym - może pomóc podjąć decyzję o dalszym leczeniu;
• u pacjentów z chorobą przerzutową, po stwierdzeniu w pierwszym badaniu przed chemioterapią obecnych klasterów, kolejne badanie w trakcie chemioterapii może potwierdzić (lub zanegować) skuteczność chemioterapii i zmienić leczenie;
• w kontroli po leczeniu, gdy badania wykonywane standardowo (rezonans, tomograf, mammografia, pet-ct) nie wykrywają nawrotu raka, badanie PDIS może powiedzieć, czy choroba jest aktywna;
Q: Kiedy nie warto lub nie ma sensu wykonywać badania?
A: Badanie PDIS wykrywa komórki nowotworowe nabłonkowe. Nie udowodniono, aby wykrywanie komórek czerniaka skóry, błon śluzowych czy mięsaków było przydatne w diagnostyce tych nowotworów. Obecnie nie proponuje się chorym z tymi nowotworami badań PDIS.
Q: Jak wygląda badanie?
A: Badanie trwa około 40-45 minut, składa się z etapu dożylnej infuzji barwnika Lipo-ICG (liposomalna postać zieleni indocyjaninowej) przez wenflon założony do żyły na przedramieniu trwającej około 20 minut a następnie właściwe badanie krwi (przez ten sam wenflon) również trwające około 20 minut. Jest to czas w którym cała obecna w krwiobiegu krew przepłynie w okolicy czujnika spektrometru.
Q: Co jest dla mnie niekorzystne / niebezpieczne w tym badaniu?
A: Potencjalne niebezpieczeństwa wynikające z badania PDIS:
1. Założenie wenflonu do żyły
2. Wykorzystanie światła laserowego
3. Podanie Lipo-ICG
Ad. 1. Założenie (wkłucie) wenflonu do żyły jest procedurą mało inwazyjną, związaną jednak z przerwaniem ciągłości skóry. U pacjenta leczonego chemioterapią często dochodzi do stanów zapalnych żył z ich następczym włóknieniem. U niektórych pacjentów proces ten jest tak nasilony, że nie uda się założyć wenflonu lub utrzymać go w żyle przez cały czas badania (żyła może „pęknąć”). Mimo dołożonych starań i zachowaniu pełnej aseptyki, przerwanie ciągłości skóry może spowodować wniknięcie do krwi lub tkanki podskórnej bakterii lub wirusów i możliwe jest wytworzenie się stanu zapalnego.
Ad. 2. Laser wykorzystywany w badaniu PDIS ma moc 10 mW i jest zakwalifikowany do klasy IIa co oznacza, że jest bezpieczny dla pacjenta i osoby wykonującej badanie, nie są niezbędne okulary ochronne ale z uwagi na fakt, że badanie odbywa się w zaciemnionym pomieszczeniu, nie zaleca się bezpośredniego patrzenia na źródło emisji lasera.
Ad. 3. Zieleń indocyjaninowa jest bezpiecznym dla człowieka barwnikiem wykorzystywanym od wielu lat w badaniach przepływu krwi np. przez naczyniówkę oka, przez serce czy wątrobę. Jednak jak każda substancja może wywoływać działania uboczne.
Q: Kiedy nie zaleca się tego badania z uwagi na inne schorzenia lub przyjmowane leki?
A: Nie zaleca się podawania Lipo-ICG w przypadku:
• znanego uczulenia na zieleń indycyjaninową, na jod lub jodynę;
• w przypadku chorób tarczycy w stanie nadczynności tarczycy;
Szczególną uwagę należy zachować u osób z:
• niewydolnością nerek
• niewydolnością wątroby
• w odstępie 2 tygodni przed i po badaniu scyntygrafii tarczycy
• u kobiet w ciąży lub karmiących piersią Lipo-ICG może wchodzić w interakcje z lekami wymienionymi niżej: leki przeciwpadaczkowe; haloperidol; morfina; metadon; nitrofurantoina; loperamid; metamizol; fenobarbital; fenylbutazon; probenecid; ryfampicyna; wodorosiarczyn sodu (E222) podawany dożylnie – nie zaleca się łączenia w/w leków z barwnikiem Lipo-ICG.
Q: Jakie są możliwe działania uboczne badania?
A: Są one praktycznie widoczne tylko z podaniem barwnika. Możliwe efekty uboczne podania Lipo-ICG: Mimo, że barwnik jest dobrze tolerowany, jak w każdej sytuacji mogą pojawić się ciężkie reakcje alergiczne (występują one bardzo rzadko, mniej niż jeden przypadek na 10 tysięcy pacjentów). Objawiać się mogą jako: - ucisk w gardle; - swędząca skóra; - poplamiona skóra; - wysypka pokrzywowa; - skurcz tętnicy wieńcowej; - obrzęk twarzy; - trudności w oddychaniu; - ucisk i / lub ból w klatce piersiowej; - szybsze bicie serca; - spadek ciśnienia krwi i duszność; - niewydolność serca (zatrzymanie akcji serca); - niepokój; - mdłości (nudności); - uczucie ciepła; - uderzenia gorąca z zaczerwienieniem skóry;
Q: Jakie jest leczenie w razie wystąpienia działań ubocznych?
A: Leczeniem z wyboru jest podanie adrenaliny lub hydrokortizonu lub leku antyhistaminowego w formie iniekcji.
Q: Choruję na cukrzycę, czy jest to przeciwwskazanie do badania?
A: Barwnik podawany jest w 100 ml 5 % glukozy. Odpowiada to przyjęciu 5 gramów glukozy. Jest to równoważne wypiciu około 50 ml popularnego napoju gazowanego słodzonego cukrem lub spożyciu 1 łyżeczki cukru. Może to spowodować niewielkie zwiększenie poziomu glukozy we krwi nieistotne zdrowotnie.
Informacje o metodzie PDIS